Program ukončeného Učitelského summitu 2023
Dopolední program
- 08:00 - 09:30 Registrace účastníků
- 09:30 - 09:35 Zahájení Učitelského summitu – Jan Jílek
- 09:35 - 09:55 Ivan Berka
- Výuka v kroužku počítač. grafiky s iPadem
- 09:55 - 10:15 Eva Polláková
- Všetko ide ľahšie, keď máte jasnú víziu
- 10:15 - 10:35 Miroslav Staněk
- Informatická revoluce v RVP?
- 10:45 - 11:00 Přestávka/Občerstvení
- 11:00 - 11:20 Pavol Hejný - Collboard - virtuální tabule
- 11:20 - 12:20 Hodina plná inspirace
- 12:20 - 12:30 Jan Jílek - Novinky pro školy od 24U
Odpolední program
- 12:30 - 14:00 Oběd
- 14:00 - 14:45 Workshop 1
- 14:45 - 15:00 Přestávka
- 15:00 - 15:45 Workshop 2
- 15:45 - 16:00 Přestávka
- 16:00 - 16:45 Workshop 3
- 16:45 - 17:00 Losování cen, společné foto, rozloučení
- 17:00 - 17:30 Prostor pro dotazy v předsálí
Workshopy
Monetova zahrada - klasické a digitální techniky (Jaroslav Soumar)
Využití výstupů klasických technik v digitální tvorbě a jejich praktické vyzkoušení.
Workshop je vhodný pro mírně pokročilé.
Práce s Collboardem (Pavol Hejný)
Workshop se zaměřuje na praktické tipy a triky pro práci s online virtuální tabulí Collboard. Účastníci se naučí využívat nástroje a funkce této platformy a získají konkrétní nápady, jak ji mohou využít v rámci své výuky a spolupráce s ostatními. Během workshopu budou mít příležitost prakticky vyzkoušet vytváření a sdílení obsahu v Collboardu. Tento workshop je vhodný pro učitele, pedagogy i další zájemce o moderní vzdělávací technologie.
Workshop je vhodný pro mírně pokročilé. Před workshopem není potřeba v iPadu něco speciálně chystat a stahovat.
Co s tím iPadem dělat? Jak na to? K čemu vlastně je? (Tomáš Kováč)
Worskhop je pro začínající uživatele iPadu ve vzdělávání. Ukážeme si, jak tvořivě využít iPad ve vzdělávání (nejen) na 1. stupni.
Pomocníci v matematice (Pavel Špaček)
Rádi byste něčím oživili hodiny matiky? Zařadili do nich něco nového, jiného, originálního nebo snad i zábavného? 🙃 Něco, co pomůže s procvičováním, názorností, zahřátím na provozní teplotu atp. a přitom by vás to nestálo zbytečně další množství sil? Pojďme si vyměnit zkušenosti a říct si pár tipů na aplikace, které mohou být nenápadnými pomocníky pro každého kantora matematiky.
Workshop je vhodný zejména pro začátečníky.
Základy tvorby vektorové počítačové grafiky (Ivan Berka)
Lekce tvorby jednoduché, ale působivé vektorové grafiky v aplikaci Vectornator. Využijete Apple Pencil nebo jiné pero, které funguje na iPadu. Není však podmínkou. Workshop je pro úplné začátečníky, kteří se chtějí seznámit s vektorovou grafikou.
Tabletonie aneb iPadí filharmonie (Jarmila Šiřická)
Na workshopu si vyzkoušíte praktické ukázky zapojení iPadů do výuky HV např. při aktivizaci žáků na začátku hodiny, možnost jak rychle vytvořit z iPadů malý orchestr, ale také krátké společné "iPadí muzicírování" či improvizaci.
Aplikace GarageBand (pro zlepšení zvukového vjemu při práci s GB, doporučuji vzít si sluchátka, ale není to nezbytně nutné).
Workshop je vhodný i pro začátečníky.
Obrázky do výuky na 100% (Iva Jelínková)
Vizuální podpora v podobě fotografií a obrázků je důležitým nástrojem ve výuce. Zefektivňuje proces učení, zvyšuje poutavost mluveného projevu nebo prezentace, doplňuje informace. Jak na fotografie a obrázky v iPadu? Jak přizpůsobit obrazový materiál? Funkce, které je dobré znát. Aplikace, které by při vaší přípravě neměly chybět. Heslo workshopu zní: rychle a efektivně!
Workshop je vhodný i pro začátečníky.
Jarní úklid v iPadu (Lenka Říhová)
Propojíme iPad se svými cloudovými úložišti (Google Disk, Dropbox, OneDrive…. úložiště používaných aplikací), zpřehledníme a roztřídíme stažené soubory. Ukážeme si, jak jednoduše přistupovat ke všem svým úložištím a efektivně a naplno využívat aplikaci Soubory v iPadu.
Na workshop je třeba mít s sebou vlastní nebo školní iPad. Je totiž vhodné si "uklízet" přímo v iPadu, který běžně sami používáme. Workshop je vhodný pro mírně pokročilé.
Tablety na párty (Petra Boháčková, Bohuslav Hora)
Už jste vzali tablet na párty? Ne? Petra Boháčková a Slávek Hora vám ukáží webovou aplikaci, se kterou budete mít zaručený úspěch. Vezměte si s sebou tablet a ochotu pracovat, zasmát se společně s lektory. Využijete určitě i ve výuce. Budete za hvězdy hodiny. Pro plnohodnotnou účast na workshopu si prosím vezměte s sebou tablet nebo smartphone.
Workshop je vhodný i pro začátečníky a mírně pokročilé.
Správa Apple zařízení (MDM a Apple School Manager) (Jakub Syrový)
Na workshopu si představíme Apple School Manager ve spojení s MDM systémem. Tato kombinace umožňuje hromadnou a vzdálenou správu zařízení a poskytuje tak IT správci efektivní nástroj pro nasazení, monitorování a správu iPadů, Maců a Apple TV. Díky MDM již nebudete řešit individuální nastavení jednotlivých Apple zařízení. Aplikace a různá nastavení se nainstalují automaticky na dálku a zároveň předejdete jejich nechtěnému smazání.
Workshop je vhodný spíše pro pokročilé.
Ukázky propojení přírodních věd a nové informatiky (Miroslav Staněk)
Pokud žákům dáte k dispozici moderní senzory a software, dostanou do rukou nástroje, které jim umožní měřit reálné přírodovědné fenomény, ne se o nich pouze teoreticky učit. Možnost připojení akčních členů a vytváření kódu v jazyce Blockly či Python činí z PASCO nejbohatší platformu pro vytváření skutečných STEAM lekcí.
Žáci druhého stupně se pak mohou se systémem PASCO např. více soustředit na samotná data, která vedou k robotově rozhodování (naučí se chápat, proč se robot rozhodl dělat právě to, co dělá). Nebo mohou využít algoritmů k tomu, aby se naučili, co je v chemii pH, ve fyzice vzdálenost nebo v biologii (přírodopise) koncentrace CO2.
Workshop je vhodný i pro začátečníky.
Únikovka v rozšířené realitě (Libor Klubal)
Únikovku jste už asi každý vyzkoušeli. Možná naživo, možná digitálně. Tak co to zkusit v rozšířené realitě? Díky tomu dokážete do obyčejné třídy dostat úplně cokoliv. Bude to vlastně taková Tardis v iPadu.
Workshop je vhodný spíše pro pokročilé.
Vividbooks – Aktivní učení, nové nástroje a možnosti. (František Cáb)
Učebnice fyziky, chemie a matematiky Vividbooks jsou digitální učebnice, kterým nestačí být jenom prostou sbírkou faktů, ale které chtějí vést žáky k přemýšlení a aktivnímu učení.
Na workshopu uvidíte, jak pracujeme s interaktivními lekcemi a zkusíte si díky chytře pokládaným otázkám popsat vybrané fyzikální jevy.
Kromě interaktivních lekcí přináší Vividbooks také pracovní sešity, učební text a zbrusu nově i procvičování a testy. Ukážeme Vám, jak všechny tyto nástroje začlenit do hodiny a jak mezi sebou kombinovat tradiční a digitální prvky, aby digitalizace nebyla překážkou ale vhodným pomocníkem.
Workshop je vhodný i pro začátečníky.